AKUT BRONŞİT

01/03/2022

Uz.Dr.Sadi Rüştü Vural 


İç Hastalıkları Uzmanı 

Genellikle üst solunum yolu enfeksiyonunun ardından gelişen bronşit, bronşların iltihaplanması sonucu ortaya çıkıyor.  Akut bronşite genellikle influenza gibi bronşlara yerleşen virüsler neden oluyor.  

Nasıl bulaşıyor? Akut bronşitte , virüs ya solunum yoluyla ya da hasta kişiyle el sıkışma gibi yakın temasla bulaşıyor.

Belirtileri: Kuru öksürük bronşitin tipik belirtisini oluşturuyor. Özellikle geceleri yoğunlaşan öksürük bazen günlerce sürebiliyor. Bronşit virüsler gibi bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle de olabiliyor.Öksürük yeterli sıvı alınıp,balgam söktürücüler kullanıldığında balgamlı hale dönüşebiliyor. Halsizlik ve göğüs ağrıları yine sık görülen belirtilerin başında yer alıyor. Bronşitte mutlaka yüksek ateş olması gerekiyor.  Akut bronşit ile zatürree de aynı yakınmalara yol açabiliyor. Dolayısıyla yüksek ateşiniz varsa, kendinizi halsiz hissediyorsanız ve öksürüğünüz de sürüyorsa ayrıcı tanı için bir doktora başvurmayı ihmal etmeyin.

Tedavisi: Viral bronşitin tedavisinde antibiyotik kullanılmasına her zaman gerek duyulmuyor. Bakteriyel enfeksiyonlarda ise antibiotik kullanımı hastalığın daha hızlı iyileşmesine neden oluyor.Öksürük yakınmasına karşı öksürük kesici ilaçlar veriliyor. Ancak balgamla seyreden bronşitte balgam söktüren ilaçlarda kullanılıyor.

Yüksek ateş ve ağrısı olan hastalarda tedaviye ağrı kesici ekleniyor. Su, ıhlamur çayı veya meyve suları gibi bol bol sıvı tüketilmesi de bronşların nemlenmesinde oldukça yarar sağlıyor. Akut bronşitin tedavisi ortalama 10 gün sürüyor. Ancak yorgunluk, sigara tüketimine devam etme, yetersiz beslenme ve tedavi olmama hastalığın ilerleyerek akciğer iltihabına dönüşmesine yol açıyor. Bu nedenle hastanın mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurması ve bronşitin etkeninin veya en azından viral mi bakteriyel mi olduğunun tespit edilmesi gerekiyor.Böylece doğru tedavi verilerek hastalığın ilerlemeden tedavisi sağlanıyor.
 

 Nasıl korunmalı?

  • Hava kirliliğinin yoğun olduğu günlerde mümkün olduğunca sokağa çıkmayın
  • Kapalı ve iyi havalandırılmayan ortamlardan uzak durun.
  • Bronşite yakalanmış kişilerle yakın temas kurmaktan kaçının.
  • Sigara tüketmeyin, içilen mekanlarda da bulunmayın.
  • Elinizi sık sık sabunlu suyla yıkayın.