EEG VE EMG TETKİKLERİ

11/01/2022

Uz.Dr. İlknur Altaylı Ener 

Nöroloji Uzmanı

Or-Ahayim Hastanesi

 

EMG (Elektronöromyografi)

EMG iki bölümden oluşan bir tetkiktir. Kas ve sinirleri inceler. Birinci bölümde; iletim çalışmasında sinirlerin ne kadar hızla iletim yaptığını hesaplar. Kasların üzerine yerleştirilen elektrodla ilgili sinire çok hafif bir elektriksel uyarım verilir. Hastaya hiçbir zararı yoktur. Sadece Kalp Pili olan hastalarda bu tetkik "aritmi" nedeni olacağı için yapılmaz. İkinci bölümde ise, çok ince özel olarak yapılmış, sadece bir hastaya kullanılıp atılan "disposable" iğneler kullanılır. Gerekli kaslara girilerek bu kasların aktivitesine bakılır. Bu bölümde elektrik uyarımı yoktur. Bu bölümde ise "Coumadin" adlı kan sulandırıcı kullananlarda dikkatli olunur.

Hangi Hastalıklar İçin EMG Testi Yapılır?

Organ yetmezlikleri, Romatizmaya bağlı hastalıklar,  Sinir yaralanmaları , Kanser, Bağışıklık sistemi hastalıkları,  Çocuk felci, Als, Sinir hastalıkları, karpal tünel , kubital tünel sendromları, Bel ve boyun fıtıkları, Yüz felci , Kas hastalıklarının teşhisi , Omurilik hastalıkları

EEG(Elektroensefalografi)

Beyindeki sinir hücreleri tarafından hem uyanıklık, hem de uyku halindeyken üretilen elektriksel faaliyetin kağıt üzerine beyin dalgaları halinde yazdırılmasıdır. Beynin normal elektriksel faaliyeti başta epilepsi(sara hastalığı) olmak üzere pek çok durumda bozulur. Epilepsi dışında bir çok sinir hastalıklarında, baş ağrılarının nedenlerinin araştırılmasında, beyin fonksiyonlarının değerlendirilmesinde EEG tetkikine başvurulur. Özellikle bayılma vakalarının nedenlerinin araştırılmasında, epilepsi hastalığının teşhisinde tedaviye karar verdirecek olan inceleme yöntemi EEG’dir.

EEG ÇEKİMİ NASIL YAPILIR ?

Beynin elektriksel faaliyeti, hastanın saçlı derisi üzerine yerleştirilen küçük metal elektrotlar aracılığıyla EEG aletine iletilir ve veriler ortalama 20 dakika süreyle bilgisayara kaydedilir. Çekim sırasında hastaya elektrik verilmesi söz konusu değildir ve hasta herhangi bir ağrı duymaz. EEG tüm yaş gruplarında ve hamilelerde de çekilebilir. Radyasyon içermemektedir.